Veronica Palm (S) hånas efter felaktig attack på KD

STOCKHOLM Trots att Kristdemokraterna inte går att rösta på i kyrkovalet hånas partiet av socialdemokraten Veronica Palm som, felaktigt, påstår att KD fick under tre procent i valet. Nu hånas istället Palm själv i sociala medier.
När socialdemokraten Veronica Palm försöker håna Kristdemokraterna på Twitter kom attacken att omedelbart slå tillbaka mot henne själv. I en tweet skriver hon att ”KD fick alltså under 3% i KYRKOvalet…” i ett försök att håna riksdagspartiet.
Men faktum är att Kristdemokraterna inte ställer upp som politiskt parti i kyrkovalet. Däremot finns nomineringsgruppen ”Kristdemokrater i Svenska kyrkan” vilket är något annat. Egentligen heter förbundet ”Kristdemokrater för en levande kyrka” men har ännu inte fått lov att ändra namnet på valsedlarna.
Det parti som fick flest röster i Kyrkovalet är Socialdemokraterna, det parti som Veronica Palm själv länge varit aktiv i. Palms fadäs har uppmärksammats av flera Twitteranvändare som nu riktar kritik mot den förre detta riksdagsledamoten.
Aldrig förstått det här med att svenska politiker tvunget ska visa upp sin okunskap offentligt
— Hertigen (@Kreutiz) September 18, 2017
Helt korrekt, de fick faktiskt inte en enda röst! I och för sig ganska normalt när man inte ställer upp i ett val. :)
— Mikael Andersson (@mikael1212) September 18, 2017
Så otroligt okunnigt. KD ställer inte upp i valet utan har snarare markerat att inga politiska partier bör göra detta.
— Gustav Natt och Dag (@nattochdagen) September 18, 2017