Raseri mot Dan Eliasson efter säkerhetsbrott – Även Göran Greider kräver rikspolischefens avgång

SVERIGE Reaktionerna strömmar in på sociala medier efter Sveriges Radios avslöjande om att Dan Eliasson brutit mot polisens säkerhetsskyddsförordning. Nu kräver även den socialdemokratiska debattören och redaktören för Dalademokraten, Göran Greider, att Dan Eliasson ska avgå.
Efter att Sveriges Radio avslöjat att rikspolischefen Dan Eliasson brutit mot säkerhetsskyddsförordningen och potentiellt läckt känsliga uppgifter om polisen rasar reaktioner på sociala medier.
Flera framträdande politiker och offentliga personer har gått ut och krävt Dan Eliassons avgång. Den moderata riksdagsledamoten Tomas Tobé uppgav i Aktuellt under tisdagskvällen att han anser att Eliasson har mycket att stå till svars för.
– Om detta stämmer så är det ytterst allvarligt. Det handlar om känsliga uppgifter för poliser och deras familjer, säger riksdagsledamot och ordförande i Justitieutskottet, Tomas Tobé, i Aktuellt.
– Det är klart att man kan göra upphandlingar, men det måste också ske utan att det begås direkta fel. Det här väcker frågor kring om detta har skett i samråd med justitiedepartementet. Visste regeringen om detta?
Även Centerpartiet reagerar starkt och Sverigedemokraterna kräver Eliassons avgång.
– Det är mycket, mycket allvarligt om det som rapporterats stämmer. Det är i så fall andra gången på kort tid som en myndighetschef gör allvarliga avsteg från säkerhetsbestämmelser, säger Centerpartiets rättspolitiske talesperson Johan Hedin till SVT Nyheter.
Dan Eliasson måste avgå.#svpolhttps://t.co/TfLlKBkwqh
— Sverigedemokraterna (@sdriks) September 5, 2017
Reaktionerna rasade mot Dan Eliasson på Twitter.
Dan Eliasson måste avgå. Genast. Annat är fullständigt oacceptabelt. #svpol
— Cynisk (@cyniskochless) September 5, 2017
Jag är ganska säker på att Dan Eliasson har arbetat färdigt som Rikspolischef nu.
— Fredrik Olsson (@Antitesen) September 5, 2017
Kan du avgå nu då Dan Eliasson ? #sämstever #nollkoll
— Mats Jonsson (@Jonsson68Mats) September 5, 2017
Även den socialdemokratiska debattören Göran Greider anser att Eliasson bör avgå.
Imorgon bitti har nog Dan Eliasson avgått. En polis som inte följer lag kan vi inte ha.
— Göran Greider (@GreiderDD) September 5, 2017
Många har gjort sig roliga på Eliassons förmåga att hålla sig kvar vid makten trots skandaler.
Med tanke på att Dan Eliasson fallit uppåt stor del av sin karriär så antar jag att han blir kung nu.
— Mikael Grev (@mikaelgrev) September 5, 2017
Jag tror att han i princip kan styckmörda en människa utanför riksdagshuset, inför rullande filmkameror, utan att @Ygeman sparkar honom.
— Medic (@medicinarn) September 5, 2017
Den här Dan Eliasson, vad har han för hållhake som ger honom frikort på frikort?
— Lasse Persson (@Battrehockey) September 5, 2017