Bilbränder i Uppsala och Malmö under natten

UPPSALA/MALMÖ Bilbränder skedde i Malmö och Uppsala under natten till söndagen. Totalt ska fyra bilar ha brunnit.
Under natten till söndagen ska tre bilar ha brunnit Malmö och en i Uppsala, rapporterar polisen. I bägge fallen misstänks bränderna vara anlagda.
I Malmö inkom larmet om tre brinnande bilar på Censorsgatan i staden strax efter två på natten. Förutom de tre brinnande bilarna ska ännu ett fordon ha sotskadats i branden.
– Vi fick in larmet 02.14 och blev klara på platsen vid 03.20, säger Evelina Olsson, presstalesperson på polisregion Syd, till Nyheter Idag.
Än så länge finns det inga gripna eller misstänkta. Däremot ska personer ha skymtats i anslutning till platsen.
– Det finns uppgifter om att man sett personer springa från platsen, säger Evelina Olsson.
I Uppsala larmades polisen tjugo över ett om en brinnande bil på Levertinsgatan i staden. Branden släcktes vid tvåtiden av räddningstjänsten som dessutom lyckades förhindra den från att spridas. För tillfället finns ingen misstänkt i ärendet.
Läs även: Rullstolsburen kvinna fick sin bil sönderbränd i Eskilstuna
Läs även: Flera bränder och attack mot polisstationen i Eskilstuna