Misstänkt terrorist gripen i Nässjö – Skulle tillverka bomb
SVERIGE En bomb liknande den Breivik detonerade i Oslo kan ha varit på väg att tillverkas i Sverige av en misstänkt terrorist i Nässjö. Det uppger Italienska medier. ”En person har häktats på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse”, skriver Säkerhetspolisen i ett pressmeddelande.
Under lördagen berättar italienska Sky att den italienska antiterrorpolisen lämnat uppgifter till motsvarande svenska myndigheter om en misstänkt terrorist. Det gäller en 38-årig man som misstänks ha försökt tillverka en bomb liknande den Anders Behring Breivik detonerade i Oslo 2011.
Via internet ska mannen vid upprepade tillfällen försökt köpa 400 kilo konstgödsel. Den 38-årige mannen har iranskt ursprung samt dubbelt medborgarskap i Sverige och Afghanistan. Den 18 juli greps mannen i Nässjö i Småland och det gick lugnt tillväga, meddelar Säkerhetspolisen i ett pressmeddelande.
– Insatsen har gjorts utifrån vårt uppdrag att förhindra att allvarliga brott begås och den har skett i nära samverkan med lokal polis, säger Åsa Nilsson, chef för utredningsenheten vid Säkerhetspolisen.
Mannen är häktad på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse, skriver Säpo i pressmeddelandet. Förundersökningen leds av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål.