Polis besköts med raketer i ”utsatt område”

SUNDBYBERG En polispatrull som gjorde en fordonskontroll natten mot söndag i det utsatta området Hallonbergen i Sundbybergs kommun blev beskjutna med raketer.
Det var strax efter midnatt som polispatrullen kontrollerade ett fordon i Hallonbergen som man blev beskjutna. Tidigare under kvällen hade enligt vittnen ett större ”ungdomsgäng” uppehållit sig vid centrum och i ett garage och skjutit raketer.
Läs även: Sonen kuggade uppkörningen – juckande pappan vrålade: ”Jag ska knulla dig, du är rasist”
Efter beskjutningen flydde individerna åt olika håll upp i bostadsområdet.
Ytterligare polispatruller tillkallades och kontroller av personer genomfördes men ingen har frihetsberövats.
Ingen av poliserna som blivit utsatta för raketerna är skadad. Attacken har anmälts som blåljussabotage och försök till grov misshandel.
Gillar du det vi gör?
Till skillnad från många traditionella medier och numera även en rad alternativa medier tar Nyheter Idag inte emot presstöd. Det betyder att vi finansieras av de som läser oss och ser ett värde i det vi gör.
Om du vill hjälpa oss att fortsätta, bli PLUS-medlem och få samtidigt tillgång till all vår journalistik.